Święto Jordan na Podlasiu

Dziś, 19 stycznia (tj. 6 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim) wierni kościołów wschodnich na całym świecie obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Również na Podlasiu, gdzie żyje duża społeczność wyznawców prawosławia.

Od lat tego dnia do niewielkich miejscowości wokół Białegostoku przyjeżdżają fotoreporterzy zainteresowani wyjątkową kolorystyką tego święta.

jordan

Kapłan święci wodę w przeręblu

Po nabożeństwach kapłani i wierni wychodzą z cerkwi i następnie, już na zewnątrz święcona jest woda. W niektórych miejscowościach tradycyjnie, święci się wodę w rzekach lub innych naturalnych zbiornikach. Jeśli tak jak dziś jest kilkunastostopniowy mróz wszystko dzieje się w niepowtarzalnej atmosferze. W lodzie wycina się przerębel, kapłan święci wodę poprzez zanurzenie w niej krzyża, a następnie najodważniejsi zanurzają się w takiej wodzie. Niektórzy obmywają twarz. Wierni zabierają ją do domów. Używana jest przez cały rok jak lekarstwo o szczególnej mocy. Można jej również użyć przy ostatniej posłudze.

Uroczystości takie mają miejsce m.in. w Gródku, Drohiczynie, Siemiatyczach, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku. W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku ma miejsce poświęcenie wody w studni obok cerkwi, a uroczystościom przewodniczy arcybiskup białostocko-gdański Jakub.

jordan woda

W Rosji wygląda to tak

Upraszczając nieco można powiedzieć, że Jordan (święto Jordanu) przypomina nieco katolickie święto Trzech Króli, tylko, że zamiast kredy święcona jest woda.

Tradycja, o której jeszcze na Podlasiu niektórzy pamiętają mówi, że w tym okresie przez trzy dni nie można prać ponieważ to czas, w którym oczyszczają się wszystkie wody.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.